Zapraszam do zapoznania się z moim
tomikiem poezji "Drżenia niedojrzałości"

Sprawdź

Sport

25 Sty
2021
kategoria: Sport
godzina: 02:15

Od kilku dni większość z nas jest pod wrażeniem wyczynu jakiego dokonali Nepalscy Szerpowie, wchodząc zimą „ręka w rękę", chyba w dziesięciu, na drugi co do wysokości szczyt świata, czyli K 2, 8611m w Karakorum.
Wydarzenie tym bardziej doniosłe, że dokonane przez samych Szerpów, traktowanych wielokrotnie tylko jako pomocników, przewodników, tragarzy sprzętu, budowniczych obozów, rozpinaczy poręczówek i drugorzędnych uczestników wspinaczki, którym się płaci za usługiwanie wielkim gwiazdom światowego himalaizmu.
Podejście, sądzę, że z jednej strony wielce rasistowskie, z drugiej absolutnie nieuprawnione i niesprawiedliwe, bo to, moim zdaniem, właśnie dzięki nim wspinanie w Himalajach i Karakorum jest w ogóle możliwe, a większość wypraw ma szansę gdziekolwiek dojść i potem wrócić.
Pragnę przypomnieć, że pierwszego wejścia na najwyższą górę świata Czomolungmę (u nas nazwaną Mount Everest, 8848m) dokonali 29 maja 1953r. wspólnie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay.

21 Gru
2020

Rok 2020 Bundesliga zakończyła w sposób, który w całej rozciągłości potwierdził, że praktycznie bez reszty należał on do Bayernu Monachium.
Punkty potracili jedni z najgroźniejszych rywali do wygrania rozgrywek – RB Lipsk dość zaskakująco zremisował z FC Koeln 0 : 0, a Borussia Dortmund przegrała  2 : 1 z Unionem Berlin.
To potknięcie wykorzystał VfL Wolfsburg, który pokonując 1 : 0 VfB Stuttgart wskoczył na czwarte miejsce w tabeli.
Oznacza to, że stabilne utrzymanie wysokiej formy, potwierdzonej zwycięstwami, jest niezwykle trudne, a ponadto wskazuje, że w tym sezonie poziom ligi bardzo się wyrównał i jest więcej zespołów aspirujących do jej wygrania lub zajęcia wysokich miejsc, dający prawo udziału w europejskich Pucharach.

Nie można zacząć inaczej niż wielkimi gratulacjami dla Roberta Lewandowskiego za właśnie przyznaną mu nagrodę FIFA dla najlepszego piłkarza świata w 2020r.
Wyróżnienie cieszy tym bardziej, że na podium byli też Christiano Ronaldo i Leo Messi, absolutni hegemoni tej klasyfikacji w ostatniej dekadzie, a jednak zwycięstwo RL9 było miażdżące i bezdyskusyjne.
To kolejne wyróżnienie Lewego potwierdzające, że będąc piłkarzem światowej klasy – jest najlepszym i najwybitniejszym piłkarzem w historii Polski.
Ostatni sezon był spełnieniem niemal wszystkich jego sportowych marzeń, a obecna gra pozwala wierzyć, że Lewy jest w stanie utrzymywać się na światowym poziomie jeszcze długo.
Ale wróćmy na ziemię.

13 Gru
2020
kategoria: Sport
godzina: 11:32

W ten weekend odbyła się 11. kolejka Bundesligi i jak się okazuje była niezwykle ciekawą, zaskakującą i w związku z wynikami, niosącą ze sobą wcale niemałe konsekwencje.

Borussia Dortmund przegrała, Bayern Monachium zremisował, a Bayer Leverkusen wygrał, dzięki czemu wskoczył na pozycję lidera

10 Gru
2020
kategoria: Sport
godzina: 13:56

Zespoły zakończyły właśnie zmagania grupowe w LM i ci zajmujący w swoich grupach miejsca pierwsze i drugie (teraz czekają do poniedziałku 14.12.20 na losowanie par 1/8), mają czas do wiosny na przygotowanie się do fazy pucharowej.
Zostało 16 zespołów, które do tej fazy rozgrywek dotarły w zasadzie zgodnie z planem i przewidywaniami.
Nie ma żadnych sensacji ani objawień.
Oczywiście są niewielkie niespodzianki, ale one są sprzężone z rozczarowaniami dla fanów tych, którzy zaskakująco nie dali rady.

© Wszelkie prawa zastrzeżone